Renault

Renault espace

Dnešní pomyslný nákup ojetého auta ve vysílání Motožurnálu se bude týkat velkoprostorového rodinného auta, kterému se většina jeho konkurentů chtěla vyrovnat nebo alespoň přiblížit. Většině z nich se to ale nepovedlo. V roce 1996 automobilka Renault přišla se třetí, tedy zatím předposlední, generací svého veleúspěšného modelu s názvem Espace. Ta první byla uvedena na trh už v roce 1984 a společně s americkým Chryslerem Voyager, který ji připravil o prvenství jen o pár měsíců, založili novou kategorii velkoprostorových aut označovanou anglickou zkratkou MPV. Uvažujete o koupi Renaultu Espace třetí generace? My vám poradíme!

Než se dostaneme ke třetí generaci, ještě pár informací o historii modelu Espace. Druhá generace přišla na řadu v roce 1991, a ta poslední čtvrtá je ve výrobě od roku 2002. Popisovaná třetí generace se vešla mezi roky 1996 a 2002. Od předchůdců ji konstrukčně odlišuje hlavně uložení motoru napříč. V roce 1997 přibyla ke klasické verzi karoserie ještě prodloužená s názvem Grand. Velmi silnou stránkou obou variant je velmi líbivý design zvenčí i uvnitř. Doslova za zbraň silného kalibru na konkurenci potom můžeme považovat velikost, variabilitu vnitřního prostoru a počet i velikost odkládacích přihrádek. Svou zásluhu na tom má i netradičně řešená futuristická přístrojová deska připomínající interiér letadla. Samozřejmostí jsou samostatná sklopná i vyjímatelná sedadla vzadu. Kratší verze jich celkově nabízí pět, delší sedm. Zavazadlový prostor má díky nízko umístěné podlaze výbornou přístupnost, ale rezervní kolo se muselo schovat pod vozidlo.

"Na rozdíl od vozů předchozí generace má třetí generace na trhu ojetých vozů poměrně silnou konkurenci, která však nedosahuje jeho kvalit, pokud jde o vnitřní prostor, výbavu, motorizaci a pohodlí. Díky vysokým prodejům je pak na trhu z čeho vybírat a ceny jsou díky tomu velice příznivé," říká o pozici renaultu Espace na českém trhu s ojetinami už víc Jiří Kružík ze znaleckého ústavu IBS Expert.

Zdroj: Motožurnál

U Renaultu Espace platí, že je to velmi pohodlné auto na dlouhé cesty navíc s komfortní a bohatou základní výbavou. Přispívá k tomu i pohodlně naladěný podvozek. S tím však souvisí problém, který se může objevit u ojetých vozů. Nejen o něm, ale i dalších nedostatcích a nevýhodách spojených s Renaultem Espace už se zmiňuje odborník na ojetá z Autopointu Jan Kupec. "Velká prosklená plocha, s níž se setkáváme u vozidel typu MPV, což znamená prakticky neustále zapnutou klimatizaci. Poměrně těžká je manipulace se sedáky, a pak také pozor na podvozek, pokud jde o zavěšení ramen, čepů a poloos. Francouzské vozy jsou známé tím, že mají pohodlná měkký podvozek, ale na české silnice se moc nehodí a můžeme mít problémy s hlučnou přední nápravou, přičemž nás může čekat poměrně velká investice do oprav."

Pod kapotou Renautu Espace třetí generace se objevily dva benzínové a tři naftové motory. Ze začátku byly k dispozici benzínový dvou- a tří litr a naftová verze 2,2 TD. V roce 1998 nabídku rozšířil turbodiesel s přímým vstřikováním paliva Common Rail 2,2 dCi s výkonem 95 kilowatů, který se dá považovat za nejpodařenější agregát pro espace. Má totiž dobrý výkon a šetrný provoz. Za pozornost stojí i turbodiesel 1,9 dTi s výkonem 72 kilowatů, který byl v nabídce od roku 2000. Obecně ale o motorech pro Renault Espace 3 platí, že byly dostatečně výkonné a přiměřeně úsporné.

Zdroj: Motožurnál

"Nejstarší vozy ročníku 1996 pořídíme už okolo 180 000 190 000 korun. Za ročník 2000 je potřeba si už trochu připlatit, když se ceny pohybují mezi 370 000 až 400 000 korunami. Poslední ročníky tohoto modelu, tedy z let 2001 a 2002 vyjdou ještě stále výrazně přes 400 000 korun," konstatuje orientační ceny Jiří Kružík.

A ještě orientační ceny vybraných náhradních dílů na Renault Espace třetí generace, které také nepatří na kategorii MPV k nejdražším.

"Originální přední nárazník pořídíme za 14 000 korun, neoriginální poslední tlumič výfuku za 2 000 korun a neoriginální přední světlo 5 100 korun," konstatuje Jan Kupec.

Historie pohonných jednotek a karosářských variant:

1996 - uvedení třetí generace , zážehové motory 2,0 / 84 kW, 3,0 V6 / 123 kW

vznětový motor 2,2 TD / 83 kW

1997 - prodloužená verze Grand

1998 - nový vznětový motor 2,2 dCi / 95 kW

2000 - nový vznětový motor 1,9 dTi / 72 kW

2002 - nástup čtvrté generace

Plusy a minusy:

+ prostorný, variabilní interiér

+ dynamické, ale úsporné motory

- choulostivý podvozek

Orientační ceny, platné v době zveřejnění článku, najdete ZDE

Zdroj: IBS Expert

Žádné komentáře