Tuning-Aut(Obrazky)

Nissan Skyline

Nissan Skyline GT-R R34 V-Spec 4WD

Skyline, dnes ho zná téměř každý, kdo se pohybuje mezi automobily. Neuvěřitelný tuningový boom, který přišel s filmy Rychle a zběsile s sebou přinesl i japonské sporťáky. Málokdo z tuningových nadšenců nezná ikony tuningu jako jsou Honda S2000, Toyota Supra a Mazda RX-7 a RX-8. O Mitsubishi a jeho Evech a Eclipsech ani nemluvě.

Avšak na všemi má navrch jeden. Nissan Skyline. Je tak jiný, když ho vidíte v akci, dokáže vás zaujmout tak, jako málokteré auto. Slyšel jsem dokonce zajímavý komentář Skylinu, myslím, že hovoří za vše: "Supra je skvělá, Skulině je božský."

Představme si jej podrobně. Nissan Skyline GT-R R34 V-Spec 4WD zní celý jeho název, je současnou vyráběnou verzí a je tak japonský, jak jen může být. Karoserie je přísně uzpůsobena aerodynamice a vytváření maximálního přítlaku, ale pozor, žádná placka, je to auto a ne rakev. Přední nárazník má v sobě ohromné vstupy, které přivádí vzduch do chladiče a k brzdám. Elegantní prahy pak splývavě přechází do rozšířené zádě, které dominuje rozměrné dvoudílné stavitelné křídlo, jehož prostřední část je z karbonu. To vytváří maximální přítlak bez jakéhokoliv zvýšení odporu a tento přítlak umocňuje zadní difuzor, rovněž z karbonu. S délka 4,6 metrů je o 75 milimetrů kratší než předchozí generace GT-R R33, a oproti ní i o 5 milimetrů nižší.

Váhou 1560 kg je o 20 kg těžší než R33, ovšem dosáhlo se tím dvojnásobné tuhosti a pevnost v ohybu vzrostla o 56%. Vůz sedí na efektních šesti paprskových osmnáctkách, které obouvají Bridgestone Potenza RE40 o rozměru 245/40 ZR 18 na všech kolech a jsou navržené přímo pro Skyline. Za nimi se skrývají vzduchem chlazené brzdy Brembo, vpředu 4 pístkové, vzadu 2 pístkové. Standardem je ABS a elektronický systém HICAS, který na základě rychlosti vozidla a stlačenosti pedálu plynu dokáže, v rámci vylepšení trakce, přenést více výkonu na zadní nápravu.

Takovéto brzdné soustavy je zapotřebí, protože "nebeský" šestiválec 2.6 se dvěma turby a mezichladičem (interní označení RB26DETT) s vozem mává jako by byl z papíru. Výkon je sice japonskou legislativou upraven na 280 koní, ve skutečnosti ve skutečnosti je však rovných 328 koní při 6420 otáčkách a je přenášen na všechna čtyři kola prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky Getrag. Maximální točivý moment 400 Nm je k mání od 3500 do 5500 otáček. Vůz zrychlí z 0 na 100 za 4,7 sekundy při přetížení téměř 1G.

Čtvrt míli zdolá za 13,7 sekundy a maximální rychlost má opět "japonsky omezenou" na 180 km/h. Od čeho je ale chiptuning, který ji posune na parádních 290km/h. Je vám to snad málo? A co takhle upravená verze 400R? Tovární tuning centrum NISMO zvětší objem motoru na 2,8 litru (interní označení RB28DETT), upraví sací a výfukovou soustavu a vypustí do světa raketu která má přes 400 koní a točí přes 10.000 otáček za minutu Pokud se nespokojíte ani s tímto výkonem, stačí navštívit firmu specializující se na úpravy Skylinu a zde máte možnost nechat si zvednout výkon až k 1300 koním, a to při zachování objemu 2,6 nebo 2,8 litru.

Interiér doznal oproti předchozím modelům příjemných změn. Přístrojové desce vévodí 5,8" displej s téměř závodní telemetrií. Přímo pro Skyline byly navrženy i sportovní sedačky Monoform. Sportovní je i tříramenný volant, který má pouze 2,5 otáčky ze strany na stranu. Samozřejmostí jsou airbagy, kterými je řidič doslova obklopen. Nepříjemně šedivé plasty byly nahrazeny vícebarevným čalouněním a na sportovnosti interiéru dodávají i hliníkové pedály.

Bohužel, Skyline se k nám oficiálně nedováží, a pokud se Vám nějaký podaří vypátrat (a v Čechách jeden je), tak pouze s pravostranným řízením a jeho majitel se s ním zcela určitě nebude chtít rozloučit. Nezbývá než čekat na novou generaci GT-R R35, která se výkonově posune do daleko vyšších sfér, než tomu bylo doposud (motor V8 o objemu 3,5 litrů s výkonem přes 400 koní), a hlavně bude mít také volant nalevo, to už však nebude taková libovka jako dnes, kdy na nás tento Nissan působí nesmírně exoticky.. Případný zájemce si ale bude muset připravit něco okolo 2,5 milionu, což je cena současné verze.

Obrazky

Nissan SkylineNissan Skyline


2

3

4

5

6

7

8

9

Nissan Skyline
Nissan Skyline
Nissan Skyline
10
Zvětšit obrázek fastfutirious.jpg
Žádné komentáře